Badanie nasienia

Kilka lub kilkanaście miesięcy starań, a na teście ciążowym nadal nie widać dwóch kresek. Ty jesteś już przebadana wzdłuż i wszerz- miałaś robione badania i przyjmujesz zlecone leki. To jednak ciągle za mało. Teraz czas na twojego partnera. Jeśli zastanawiacie się jak poprawić jakość nasienia w naturalny sposób, zachęcam do lektury wpisu: „Jak poprawić jakość nasienia”?. Gdy próbowaliście już wszystkich metod i nadal nie widać na horyzoncie ciąży- nadszedł czas na przebadanie twojego partnera.

I powstaje pytanie- jak to zrobić? Jak namówić mężczyznę do wizyty u androloga lub zrobienia wymaganych badań? Jedno jest pewne- nie jest to łatwe zadanie…ale z drugiej strony nie jest też niemożliwe! Każdy jest inny i wymaga odmiennego podejścia. Ja z moim partnerem dużo o tym rozmawialiśmy. Jak widział ile ja poświęcam, jak się staram, to łatwiej było mi jego zmobilizować do pójścia do lekarza i zrobienia badań. Jakie badania nasienia należy wykonać?

Badanie nasienia- od niego należy zacząć…

Jest to podstawowe badanie służące rozpoznaniu przyczyny męskiej niepłodności. Pozwala ocenić liczbę plemników, ich jakośćaktywności według normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Badanie umożliwia poznanie ogólnych parametrów nasienia takich jak: czas upłynnienia, jego objętość, lepkość, poziom pH, odsetek żywych plemników, ich ilość w 1 ml nasienia, ogólną liczbę plemników w oddanym ejakujacie i stopień aglutynacji (czyli zgrupowania plemników).

Jak należy przygotować się do badania nasienia? 

Twój partner powinien zachować 3-5 dniową wstrzemięźliwość seksualną przed wykonaniem badania nasienia. Należy również powstrzymać się od spożycia alkoholu na kilka dni przed jego wykonaniem. Oddanie nasienia powinno się odbywać w warunkach higienicznych- przed oddaniem ejakujatu należy dokładnie umyć prącie wodą z mydłem. Jeżeli partner wykona badanie poniżej 3 dni wstrzemięźliwości- liczba plemników będzie zbyt mała, zaś powyżej 5 dniu- może wystąpić większy odsetek plemników martwych. Jeśli mężczyzna w ciągu ostatnich 3 miesięcy przeszedł infekcję z wystąpieniem wysokiej gorączki- w takiej sytuacji lepiej odczekać kolejne 3 miesiące i dopiero wtedy je wykonać, gdyż wynik może być zafałszowany.

Przed oddaniem ejakujatu do badania należy poinformować lekarza o lekach, które były przyjmowane w okresie 3 miesięcy przed badaniem.

Czy za badanie nasienia trzeba płacić?

Za prywatne badanie-niestety tak. Jeśli partner chce je wykonać na NFZ- powinien odwiedzić androloga i poprosić o skierowanie.

Jak wygląda badanie nasienia?

Twój partner może oddać nasienie w domu lub w placówce medycznej, w której będzie ono wykonywane. Bardzo ważne jest, aby oddał całość ejakujatu do sterylnego pojemnika– najlepiej kupić w aptece pojemnik na posiew moczu i go wykorzystać. Gdy oddaje nasienie w domu- powinien zadbać o to, by jak najszybciej (maksymalnie w ciągu 30 minut) przewieźć pojemnik z nasieniem do placówki medycznej i by w czasie transportu był on przechowywany w temperaturze najbardziej zbliżonej do temperatury ciała- czyli około 37 stopni. Bardzo ważne jest, by nasienie w trakcie transportu chronić przed światłem.

Badanie nasienia- komputerowe czy ręczne, które lepsze?

Komputerowe badanie nasienia jest mniej dokładne, gdyż komputer często nawet małe zabrudzenia ejakujatu czy odchylenie od normy w wyglądzie plemnika oznacza jako nieprawidłowość. Gdy jest wykonywane ręcznie- laborant ma możliwość dokładnej oceny plemników i stwierdzenia ile z nich rzeczywiście jest uszkodzonych, a ile prawidłowych. W laboratoriach z reguły robią badanie metodą komputerową, natomiast kliniki leczenia niepłodności często oferują badanie wykonywane ręcznie, które jest nieco droższe, ale dokładniejsze. Przy bardzo słabych parametrach nasienia- zawsze poleca się zrobienie go metodą ręczną.

Jak długo jest ważny wynik badania nasienia?

Wynik jest ważny przez 6 miesięcy, ale jeśli partner bierze leki na jego poprawę- możecie wykonać kolejne po upływie 3 miesięcy, aby zobaczyć czy zastosowane leczenie przynosi oczekiwany rezultat.

Jakie są aktualne normy wyników badania nasienia?

Aktualnie obowiązujące normy wyglądają następująco:

  • objętość ejakulatu: powinno być go więcej niż 1,5 ml 
  • pH: 7,0 – 8,0 
  • liczba plemników: ≥ 15 mln/ml
  • liczba plemników w ejakulacie ≥ 39 mln/ml 
  • odsetek plemników o prawidłowej ruchomości: ≥ 32% z ruchliwością postępową 
  • morfologia: ≥ 4% plemników o prawidłowym kształcie 
  • żywotność: > 58% plemników 
  • leukocyty: < 1 mln/ml
  • test aglutynacji: < 50% plemników 

Jakie nieprawidłowości można wykryć dzięki badaniu nasienia?

Na wyniku badania nasienia możesz zobaczyć następujące określenia odstępstw od normy:

  • normospermia – nasienie jest prawidłowe,
  • oligozoospermia – liczba plemników w ejakujacie jest obniżona (≤ 15 mln/ml),
  • asthenozoospermia – nieprawidłowa ruchliwość plemników czyli ≤ 40% wszystkich ruchliwych plemników,
  • teratozoospermia – nieprawidłowa budowa plemników czyli ≤ 4% prawidłowych form,
  • cryptozoospermia – brak plemników w ejakulacie, lecz są widoczne po odwirowaniu nasienia,
  • azoospermia – brak plemników w ejakujacie,
  • aspermia – brak ejakulatu

Badanie nasienia cena

Koszt badania nasienia waha się w granicach 120-180 zł.

Twój partner ma bardzo słabe nasienie i myślicie, że nie macie szansy na ciążę i upragnione dziecko? Nic bardziej mylnego…My byliśmy w takiej sytuacji, a dziś mamy synka! Nasienie mojego męża w najlepszym momencie wykazywało 3% prawidłowych plemników. Chcesz wiedzieć jak to zrobiliśmy?

Zostań ze mną i polub profil „Matka mimo wszystko” na FB, a wkrótce się o tym dowiesz!!!

Udostępnij