
Podczas ostatniej wizyty lekarz zaproponował mi wykonanie histeroskopii diagnostycznej. Nie myśląc zbyt długo-zgodziłam się. Po chwili jednak wpadłam w panikę. W mojej głowie kotłowały się myśli: „co to za zabieg”, „czy boli”, „jak wygląda jego przebieg”… Nie byłabym sobą, gdybym nie sprawdziła tego wszystkiego zanim do niego podejdę (jestem umówiona na za 2 tygodnie). No więc zaczynamy…
Czym jest histeroskopia diagnostyczna?
Jest to nic innego jak badanie ginekologiczne, w trakcie którego lekarz może ocenić stan wnętrza narządów rodnych kobiety (kanału i szyjki jamy macicy, ujść jajowodów). Badanie wykonywane jest za pomocą cienkiego histeroskopu- o średnicy 3mm. Jego wprowadzenie do macicy nie wymaga rozszerzania jej szyjki, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Histeroskop jest urządzeniem optycznym w kształcie rurki, przez którą za pomocą światłowodu dostarczane jest światło do wnętrza jamy macicy. Aparat ten posiada również kamerę i kanał roboczy przez które wprowadzane są narzędzia niezbędne do wykonania drobnych zabiegów takich jak np. usunięcie niewielkich zrostów. Podczas badania lekarz może zlokalizować nawet bardzo małe polipy, mięśniaki czy zrosty, a ponadto pobrać wycinki do badania histopatologicznych.
Lekarz może zlecić przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej, gdy:
- masz zaburzenia cyklu miesiączkowego (nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, obfite lub skąpe miesiączki, nieregularne miesiączki, plamienia i upławy),
- podejrzewa występowanie wad w budowie macicy,
- chce ocenić stan endometrium czyli błony śluzowej macicy,
- masz trudności z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem,
- leczysz się z powodu niepłodności,
- masz za sobą poronienia,
- podejrzewa występowanie zrostów wewnątrzmacicznych,
- istnieje prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ściany macicy.
Jak się przygotować do histeroskopii?
Zabieg wykonywany jest między 7-12 dniem cyklu miesiączkowego. Podstawowym warunkiem jego przeprowadzenia jest brak stanu zapalnego w obrębie pochwy. W cyklu poprzedzającym histeroskopię lekarz prawdopodobnie zaleci Ci przyjmowanie globulek dopochwowych, które zredukują bakterie występujące w pochwie. Ja dostałam na 10 dni Metronidazol do stosowania dopochwowego i Tantum Rosa do przeprowadzania irygacji.
W dniu wykonania histeroskopii pacjentka nie może być przeziębiona. Na 6 godzin przed zabiegiem nie może jeść ani pić. Kilka dni przed zabiegiem powinnaś wykonać następujące badania: HBs, HCV (nie starsze niż 3 miesiące) oraz morfologię.
Przebieg zabiegu
Przed wejściem do gabinetu należy opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym. Najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (smaruje się szyjkę lignokainą) i sedacji. Sedacja polega na dożylnym podaniu leków przeciwbólowych i usypiających, ale będziesz cały czas oddychać samodzielnie. Charakterystyczne dla sedacji jest to, że masz aktywną świadomość, możesz jednak odczuwać senność. Jeśli będziesz bardzo obawiać się zabiegu lub lekarz będzie spodziewał się trudności w wejściu do macicy (np. przez zrosty) wtedy możesz zostać uśpiona na kilkanaście minut. W trakcie całego zabiegu monitorowane są czynności życiowe: ciśnienie krwi, tętno, częstość oddechów itp.
Po odkażeniu wejścia do pochwy, wprowadza się histeroskop, wypełnia macicę płynem rozszerzającym ją lub gazem (CO2) i podgląda… Jeśli istnieje taka potrzeba, badający przy pomocy specjalnych kleszczyków wprowadzonych przez histeroskop może też pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Badanie trwa zazwyczaj od 5 do 20 minut.
Po zakończeniu badania będziesz obserwowana przez około 20 minut przez personel medyczny. Przez około 2h powinnaś jeszcze pozostać w klinice. Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz tego dnia wrócić do domu. Powinnaś jednak dużo wypoczywać i unikać dźwigania, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia krwawienia z dróg rodnych. W sytuacji, gdy lekarz pobrał próbki błony śluzowej do analizy, może ci zalecić przyjmowanie antybiotyku, aby zapobiec infekcji. Opis badania prawdopodobnie zostanie Ci przekazany tego samego dnia, podczas gdy wynik badania histopatologicznego będzie znany po upływie 7-10 dni.
Czy zabieg ten niesie za sobą jakiekolwiek ryzyko?
Histeroskopia diagnostyczna jest badanie bezpiecznym, powikłania po tym zabiegu występują bardzo rzadko. Należą do nich:
- krwawienie z uszkodzonych struktur jamy macicy,
- ból w dole brzucha podobny do lekkich bóli miesiączkowych,
- zapalenie przydatków
- uczulenie na leki znieczulające
No tak, w teorii to wszystko wygląda pięknie. A jak jest w rzeczywistości- napiszę jak będę po badaniu!
Ps. Jeśli miałaś histeroskopię, napisz w komentarzu jak było 🙂
Zobacz jak wygląda histeroskopia diagnostyczna w praktyce.
JEŚLI PODOBA CI SIĘ WPIS POLUB PROFIL MATKA MIMO WSZYSTKO NA FACEBOOKU LUB DOŁĄCZ DO GRUPY ZAMKNIĘTEJ „NIEPŁODNOŚĆ…CZYLI CHCIEĆ, A NIE MÓC”.
Zostaw komentarz