Cienkie endometrium

Nigdy wcześniej nie myślałam, że cienkie endometrium będzie tym, co spędza mi sen z powiek od kilku miesięcy. Chwilami mam wrażenie, że zbliżam się do muru i niewiele już da się jeszcze zrobić by poprawić grubość mojego endometrium. Opinie lekarzy są różne. Ci bardziej empatyczni mówią, że wszystko jest możliwe i nawet po kilku łyżeczkowaniach endometrium może się zregenerować, bo organizm ludzki jest nieprzewidywalny. Inni mówią wprost: „Pani endometrium zostało uszkodzone mechanicznie w trakcie łyżeczkowania i nic nie można z nim zrobić”.

Czuję się już specjalistką od cienkiego endometrium, przetestowałam na sobie prawie wszystko. Teraz chciałabym podzielić się tą wiedzą z Tobą. Zacznę od składników naturalnych, które powinny zagościć na dłużej w naszej diecie, następnie opiszę leki dostępne bez recepty, aby na końcu przedstawić metody stosowane w klinikach leczenia niepłodności. Na mnie metody naturalne nie działają, bo mam endometrium uszkodzone mechanicznie, ale jeśli Twoje nie zostało w ten sposób zniszczone to szansa na poprawę jego grubości po zastosowaniu opisanych poniżej metod naturalnych jest bardzo duża. Spróbuj już dziś, bo na efekty trzeba będzie nieco zaczekać!

Moja walka z cienkim endometrium trwała 3 lata. Próbowałam dziesiątek różnych sposobów. Gdy nic nie działało- przechodziłam chwile załamania…Jeśli jesteś w takiej samej sytuacji i już nie wiesz co zrobić by urosło koniecznie zajrzyj tu⇒ „CIENKIE ENDOMETRIUM I ZROSTY WEWNĄTRZMACICZNE”.

Cienkie endometrium- od czego zależy jego grubość?

Wzrost endometrium zależy od poziomu hormonów w organizmie kobiety i wymaga prawidłowego przepływu krwi w macicy. Prawidłowa grubość endometrium jest czynnikiem niezbędnym do procesu implantacji zarodka. Jego receptywność uzależniona jest od działania jajnikowych hormonów – estradiolu i progesteronu. Estrogeny powodują pogrubienie endometrium, natomiast progesteron wpływa na jego dojrzewanie. Działanie tych dwóch hormonów powoduje prawidłowe wzrastanie endometrium, a co za tym idzie stwarza idealne warunki dla zagnieżdżenia zarodka. Zbyt cienkie endometrium uniemożliwia zajście w ciążę, a nawet jeśli już uda się ją uzyskać- może być zagrożona z powodu przyrośnięcia łożyska do ściany macicy.

Jakie jest prawidłowe endometrium do zagnieżdżenia zarodka?

  • u dziewczynek przed okresem dojrzewania endometrium ma grubość od 0,3 do 0,5 mm
  • u kobiet miesiączkujących w okresie okołoowulacyjnym powinno wynosić od 7–9 mm, natomiast w drugiej fazie cyklu do 15 mm
  • w okresie po menopauzie norma to 5 – 8 mm

Prawidłowa grubość endometrium do zagnieżdżenia zarodka to około 10mm. Niektóre źródła podają, że do implantacji zarodka wystarczy 8 a nawet 6mm. Ja mam bardzo cienkie endometrium, które po zastosowaniu estrogenów wynosi maksymalnie 5-6,5mm.

Jak poprawić grubość endometrium i przyspieszyć jego wzrost?

Naturalne sposoby na poprawę endometrium:

1. Ryby. O tym, że ryby są zdrowe wiedzą nawet dzieci. Znajdziemy w nich mnóstwo niezbędnych kwasów tłuszczowych Omega 3, które wspomagają funkcjonowanie narządów rozrodczych i poprawiają ukrwienie macicy. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie ryby można jeść bezkarnie, gdyż niektóre z nich zawierają w sobie metale ciężkie i inne zanieczyszczenia (marlin, tuńczyk, miecznik, rekin). Najmniej metali ciężkich zawierają w sobie: śledź, sardynki, mintaj i te ryby możesz jeść bezkarnie.

2. Orzechy brazylijskie. Podobnie jak ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3. Zawierają w sobie dużo witaminy E (5.65 mg/100 g). Najbardziej są jednak cenione z uwagi na zawartość w nich selenu, który zapewnia prawidłową budowę endometrium. W 100 g orzechów brazylijskich znajduje się aż 103 µg selenu (dzienne zapotrzebowanie na selen to 55 µg). Wystarczy jeść codziennie 5-6 sztuk orzechów.

3. Migdały. Są skarbnicą niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Jedna porcja migdałów zaspokaja 35% dziennego zapotrzebowania na witaminę E, która pomaga chronić nas przed chorobami i wspomaga wzrost błony śluzowej macicy (63/100 g). W migdałach znajdziemy również cynk, który bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego i prawidłowym funkcjonowaniu endometrium, ponieważ buduje receptory dla hormonów płciowych.

4. Suszone Morele. Zawierają duże ilości żelaza i magnezu, a te dwa pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Jak poprawić grubość endometrium przy pomocy suszonych moreli? Po prostu trzeba je jeść! Są pyszne i zdrowe.

Wino na poprawę endometrium?

5. Czerwone wino. Głównym zadaniem wina jest odżywienie wyściółki macicy. Zawiera ono antocyjanidyny, które mają zbawienny wpływ na funkcję śródbłonka tzn. rozszerzają naczynia krwionośne i zmniejszają agregację płytek krwi- usprawniając tym samym przepływ krwi w macicy. Lampka wina do kolacji-czemu nie?

6. Awokado. Jest bogactwem witamin, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, białek, węglowodanów i błonnika. Jest znakomitym źródłem witaminy E, która korzystnie wpływa na endometrium, a więc przyczynia się do poprawy warunków dla implantacji zarodka. Dodatkowo zawiera sporo kwasu foliowego, który jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju płodu i zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

7. Żółtko jaja kurzego. Obfituje w lipidy, glicerydy, kwas oleinowy, palmitynowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy oraz witaminy z grupy B, magnez, żelazo, cynk i wiele innych. Zawarta w jajkach witamina D z kolei przyczynia się do utrzymania hormonów płciowych w normie.

8. Buraki. Są dobrym źródłem przeciwutleniaczy i azotanów. Azotany rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu usprawnia się krążenie krwi w całym ciele. W ślinie niektóre z azotanów, zmieniają się w azotyny, a następnie w innych częściach ciała przekształcają się w tlenek azotu, który ma wpływ na prawidłowy przepływ krwi także do macicy, co ułatwia przyrost endometrium i implantację zarodka.

9. Pestki dyni i słonecznika. Są bogatym źródłem witaminy E oraz cynku, który bierze udział w prawidłowej budowie endometrium i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu płodu.

cienkie endometrium

Stosowałaś powyżej opisane sposoby i niestety u Ciebie nie działają? Znam ten ból…miałam to samo. A jednak udało mi się pokonać cienkie endometrium i zajść w ciążę. Chcesz wiedzieć jak mi się udało? Koniecznie zajrzyj TU.

Cienkie endometrium, a leki dostępne w aptece bez recepty (zawsze należy je zażywać zgodnie z instrukcją dawkowania):

10. Kwasy omega 3. Biorą udział w budowie błon komórkowych- w tym endometrium. Najlepszym źródłem tych kwasów poza rybami jest len. Można go spożywać w postaci nasion lub oleju. Kupując olej zwracajmy uwagę na jak najwyższą zawartość kwasów omega-3 (minimum 50 proc.). Ja przyjmowałam preparat Linokomplex NNKT- 1 kapsułka 3 razy dziennie.

11. Witamina C. Jest to antyoksydant, który ma pozytywny wpływ na budowę błony śluzowej macicy. Badania wykazały, iż suplementacja wysokich dawek witaminy C (700-1000mg/dzień) wpływa korzystnie na stężenie hormonów- podnosząc poziom progesteronu i estrogenu. Witamina C usuwa nadmiar wolnych rodników z komórek oraz wspomaga krążenie krwi w macicy i łożysku.

12. Magnez. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, reguluje poziom cukru we krwi oraz rozluźnia naczynia krwionośnie usprawniając tym samym przepływ krwi w macicy. Zalecana dawka magnezu dla kobiet planujących zajść w ciążę to 300-400 mg magnezu dziennie.

13. Witaminy z grupy B. Mają ogromny wpływ na powstawanie prawidłowego materiału genetycznego i podział komórek. Witamina B12 przyczynia się do zwiększenia grubości endometrium. Niedobory witaminy B6, B12 i kwasu foliowego mogą prowadzić do zaburzeń owulacji, a także nieprawidłowości w procesie zagnieżdżania się zarodka.

14. Wiesiołek. Olej z wiesiołka poprawia ukrwienie śluzówki macicy – przez co wpływa na przyrost endometrium. Zwiększa też ilość śluzu płodnego, który jest niezbędny w procesie zapłodnienia. Olej należy stosować w dawce 1500-3000 mg dziennie. Jego przyjmowanie zaczyna się pierwszego dnia cyklu i kontynuuje tylko do momentu owulacji. Przyjmowanie go w drugiej części cyklu mogłoby mieć negatywne działanie w przypadku gdyby doszło do zagnieżdżenia zarodka.

Witamina E nie bez powodu jest nazywana „witaminą płodności”…

15. Witamina E. Ma działanie antyoksydacyjne, jej niedobór może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka poronień, zaburzeń owulacji i rozwoju płodu. Ma ona istotny wpływ na stan nabłonków w organizmie- w tym na stan błony śluzowej macicy. Nie bez powodu otrzymała miano „witaminy płodności”. Są badania potwierdzające, iż przyjmowanie 600mg witaminy E poprawiło grubość endometrium u ponad połowy badanych kobiet.

16. Witamina D. Wpływa na poprawę gospodarki hormonalnej i jest niezbędna do prawidłowego przebiegu owulacji. W przypadku niedoborów witaminy D może dochodzić do zaburzeń miesiączkowania. Istnieją badania wskazujące, iż podawanie witaminy D znacząco (1000mg) wpływa na grubość błony śluzowej macicy u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) co wiążę się ze wzrostem szans na prawidłową implantację zarodka.

Acard- czy poprawia ukrwienie endometrium?

17. Acard. Przyjmowanie niewielkich dawek kwasu acetylosalicylowego (Acard) poprawia ukrwienie endometrium. Lepiej ukrwiona wyściółka macicy to lepiej odżywiona wyściółka. Lekarze zalecają przyjmowanie 1 tabletki Acard 75mg, najlepiej wieczorem. Acard należy odstawić na 2 dni przed punkcją.

18. L-arginina. Rozszerza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi wpływając na lepsze dotlenienie narządów rodnych, ma pozytywny wpływ na dojrzewanie komórki jajowej. Przyjmowanie 6g dziennie argininy znacznie poprawiło grubość endometrium u 67% pacjentek. Arginina znajduje się m.in.: w drobiu, orzechach, nasionach słonecznika, dyni oraz migdałach.

19. Herbata z liści malin. Flawonoidy obecne w liściach działają na mięśnie gładkie oraz rozluźniają naczynia krwionośne, usprawniając dopływ krwi do macicy. Liście malin zawierają w sobie dużą ilość żelaza, magnezu, potasu i wapnia. Nie wolno jednak przesadzać z jej ilością- można pić 1 szklankę naparu do owulacji.

20. Borowina. Ma silne działanie estrogenne, oddziałuje na korę nadnerczy i stymuluje czynności jajników a także rozmiękcza zrosty w macicy. Zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Większość uzdrowisk proponuje terapie borowinowe w tym zarówno kąpiele i okłady borowinowe jak i stosowanie borowinowym tamponów dopochwowych.

21. Dzięgiel chiński. Dzięki zawartości roślinnych fitoestrogenów powoduje pogrubienie endometrium. 

Próbowałaś już tych metod? Niestety na Ciebie nie działają i już nie wiesz co jeszcze możesz zrobić by pokonać cienkie endometrium? Kliknij TU i zobacz jak ja je pokonałam i spełniłam swoje marzenie o ciąży!

Grubość endometrium-leczenie w klinikach leczenia niepłodności:

22. Stymulacja estrogenami. Kobietom z cienkim endometrium proponowana jest terapia estrogenami jako próba poprawy grubości błony śluzowej macicy. Stosuje się następujące leki: Estrofem, Estrofem forte, Progynowa 21, Progynowa 21mite, Lenzetto (aerozol przezskórny), estroplastry i inne.

Ostatnio lekarze coraz częściej stosują terapie mieszane estrogenami (u kobiet, które mają problem z cienkim endometrium). Jeśli kobieta nie reaguje na estrogeny podawane doustnie, podaje się je w formie plastrów lub w żelu (np. Divigel). Słyszałam o przypadkach, w których doustne podawanie estrogenów nie poprawiało grubości endometrium, a po podaniu żelu- znacznie ono przyrastało.

23. Stymulacja gonadotropinami. Małe dawki gonadotropin podaje się w sytuacji, gdy endometrium nie reaguje na leczenie estrogenami. Stosuje się takie leki jak: Menogon, Humegon, Puregon, Gonal f i inne.

24. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Polega na zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych przez 2 miesiące, a następnie ich odstawieniu. Tabletki wyciszają jajniki, by po ich odstawieniu ruszyły do pracy pełną parą i pobudziły uśpione endometrium. Jestem obecnie poddawana takiej kuracji- czy okaże się skuteczna poinformuję Was za jakiś czas. Jedno jest pewne- tabletki mają mocne działanie złuszczające błonę śluzową macicy bo takiej miesiączki jak teraz po nich- nie miałam od czasu sprzed ciąży.

25. Tamoxifen. Mechanizm działania tego leku nie został jeszcze całkowicie wyjaśniony. Jest on stosowany w terapii raka piersi. Wiem, że część lekarzy podaje go kobietom z cienkim endometrium. Warto porozmawiać o tym leku ze swoim lekarzem.

Progesteron też działa na endometrium…

26. Luteina. Jest produktem leczniczym w którego skład wchodzi progesteron, który odpowiedzialny jest za przygotowanie endometrium do zagnieżdżenia i procesów złuszczenia. Jeśli wykryto u Ciebie zbyt niski poziom progesteronu- lekarz prawdopodobnie zapisze Ci Luteinę (lub Duphaston) na podniesienie jego poziomu.

27. Globulki z viagrą. Poprawiają ukrwienie macicy wpływając tym samym na lepszy wzrost endometrium. Nie wszystkie jednak kliniki stosują je u swoich pacjentek. W tych, które stosują otrzymasz receptę na globulki, a apteka zrobi je specjalnie dla Ciebie. Z reguły aplikuje się je 3 razy dziennie czyli co 8 godzin. Według amerykańskich badaczy stosowanie globulek znacznie zwiększa ukrwienie macicy i przyrost endometrium.

A Ty…znasz inne sposoby na poprawę endometrium? Podziel się nimi w komentarzu! A może miałaś cienkie endometrium i udało Ci się je wyleczyć?

A teraz mam dla Ciebie coś wyjątkowego…koniecznie zajrzyj do wpisu „CIENKIE ENDOMETRIUM I ZROSTY WEWNĄTRZMACICZNE” i sama się przekonaj, że nawet z cienkim endometrium można zajść w ciążę!

Pamiętaj, że zamieszczone wyżej informacje na temat tego jak poprawić grubość endometrium nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

 

JEŚLI SPODOBAŁ CI SIĘ POST-POLUB PROFIL MATKA MIMO WSZYSTKO NA FACEBOOKU.

ZAPRASZAM RÓWNIEŻ DO DOŁĄCZENIA DO GRUPY ZAMKNIĘTEJ- „NIEPŁODNOŚĆ…CZYLI CHCIEĆ, A NIE MÓC

Więcej informacji o cienkim endometrium znajdziesz na stronie: https://matkamimowszystko.pl/

E-book

Cienkie endometrium- z nim ciąża też jest możliwa!

Ile kosztuje in vitro?

 

Udostępnij