Jak zwiększyć szanse powodzenia in vitro

Podjęliście decyzję o podejściu do procedury in vitro. Wiążecie z nią ogromne nadzieje, mocno wierzycie w to, że tym razem się uda, że to będzie ten szczęśliwy cykl. Przez wiele tygodni a może i miesięcy się na ten moment przygotowywaliście (Jak się przygotować do in vitro). Jesteście skłonni zrobić wszystko, by zwiększyć szanse powodzenia zapłodnienia in vitro. Jak to zrobić? Najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym i zapytać, które z dodatkowych usług jakie oferuje wasza klinika warto wykupić. Jedne z nich są bardzo drogie, inne kosztują 200-300zł co przy całym koszcie in vitro nie jest wielką kwotą, a może zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży nawet o 20-30%.

Jakimi sposobami można zwiększyć szanse powodzenia in vitro?

Skorzystaj z usług dodatkowych do procedury in vitro, które oferują kliniki leczenia niepłodności…

⇒ Embryo Glue

To specjalne podłoże wykorzystywane do transferu. Posiada w swoim składzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze i energetyczne potrzebne dla rozwoju zarodka oraz wysokie stężenie hialuronianu, który sprzyja implantacji i w efekcie zwiększa wskaźnik uzyskiwanych ciąż. Embryo Glue może być stosowane do transferu zarodków na każdym etapie ich rozwoju, do criotransferu a także transferu zarodków, które zostały poddane zabiegowi Assisted Hatching (laserowe nacięcie osłonki zarodka).

Raport organizacji Cochrane Collaboration dowodzi, iż zastosowanie podłoża Embryo Glue zwiększa liczbę ciąż od 41% do 50% w porównaniu z zastosowaniem innego podłoża do hodowli zarodków.

Podłoże Embryo Glue jest dostępne w większości klinik leczenia niepłodności w Polsce. Jego cena waha się między 250zł-350zł.

⇒ System monitorowania rozwoju zarodków (Primo Vision, Embrioskop)

Jest to system ciągłego monitorowania rozwoju zarodków w inkubatorze bez konieczności ich wyjmowania. Zarodki są niezwykle wrażliwe na zmiany w otoczeniu, dlatego też zbyt częste ich wyjmowanie z inkubatora mogłoby spowodować ich obumarcie. Systemy monitorowania zarodków umożliwiają ich stałą obserwację poprzez kamery zamieszczone wewnątrz inkubatora. Na tej podstawie są nagrywane filmy pozwalające dostrzec procesy rozwoju i wybrać te zarodki, które najlepiej rokują.

Primo Vision lub embrioskop nie są dostępne w każdej klinice. Te ośrodki, które oferują taką usługę wyceniają ją na 350zł-1000zł.

⇒ EmbryoGen

 To podłoże do hodowli zarodków, które wykazuje wysoką skuteczność w zmniejszeniu ryzyka poronień i zwiększa szanse na utrzymanie ciąży.

Nie wiadomo z czego wynika wysoki odsetek poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Powodem ich występowania może być źle przygotowane endometrium, nieprawidłowy rozwój zarodka jak i niedobór czynników wzrostu.

EmbryoGen posiada wysoką koncentrację cytokinowego czynnika wzrostu GM-CSF, który jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost łożyska i jego funkcjonowanie w czasie ciąży. Jego zastosowanie zwiększa szansę na prawidłową implantację zarodka zmniejszając tym samym ryzyko poronienia.

W trakcie stosowania EmbryoGen można zrezygnować z dodatkowych leków stosowanych po transferze (np. przeciwzakrzepowych i hormonalnych). Szczególnie poleca się jego zastosowanie pacjentkom, które mają już za sobą poronienie. Jego cena wynosi około 1000zł.

⇒ Assisted hatching

Pacjentkom u których po podaniu do jamy macicy prawidłowo rozwijających się zarodków, nie dochodzi do implantacji,  poleca się wykonanie przy kolejnym podejściu tzw. assisted hatching czyli laserowego nacięcia osłonki zarodka. Zabieg ten przeprowadzany jest  na zarodkach bezpośrednio przed transferem. Dzięki tej procedurze zarodkowi łatwiej jest „wykluć  się” z otaczającej go osłonki.

Przyjmuje się, iż wykonanie assisted hatching zwiększa skuteczność in vitro o 10-15%. Szczególnie poleca się wykonanie nacięcia na zarodkach przygotowanych do criotransferu, gdyż proces ich mrożenia może powodować pogrubienie ścianki zarodka i w ten sposób utrudniać jego implantację.

Cena assisted hatching waha się między 500-600zł.

Urządzenie do selekcji nasienia- PICSI

Jest to metoda pozwalająca wybrać dojrzałe plemniki, które następnie będą wykorzystane do zapłodnienia metodą ICSI (czyli wstrzyknięcia plemnika do cytoplazmy komórki jajowej).

Z PICSI warto skorzystać, jeżeli macie problemy z morfologią nasienia (jest na poziomie 2-4%) i bez wykorzystania tego urządzenia embriologowi trudno byłoby wybrać zdrowe, dojrzałe plemniki.

PISCI to metoda zapłodnienia in vitro, w której plemniki selekcjonowane są na podstawie kryteriów morfologicznych oraz pozytywnej reakcji wiązania plemnika z hialuronianem. Zdrowy i dojrzały plemnik posiada receptory, które umożliwiają rozpoznanie i połączenie z hialuronianem znajdującym się w komórce jajowej. Tylko dojrzały i gotowy do zapłodnienia plemnik jest w stanie związać się z hialuronianem, a właśnie taki zostanie wybrany przez urządzenie PICSI.

Zastosowanie PICSI zwiększa szanse na prawidłowe zapłodnienie komórki jajowej i uzyskanie ciąży.

Cena za wykorzystanie urządzenia PICSI wynosi ok. 400zł.

Badanie nasienia metodą MSOME

Badanie nasienia metodą MSOME czyli jak zwiększyć szanse powodzenia in vitro

Polega na ocenie morfologii ruchliwych plemników. Wykonywane jest pod dużym powiększeniem mikroskopowym (6000-8000 razy). Pozwala to na dokładną ocenę morfologii ruchliwych plemników i wybraniu do zapłodnienia metodą ICSI/IMSI tych, które rokują najlepiej. Pozwala to zwiększyć szansę in vitro poprzez uzyskanie większego odsetka prawidłowych implantacji i ciąż. Polecane jest parom, u których występuje problem z jakością nasienia.

Badanie kosztuje około 300zł.

Kolejne badania które pozwalają zwiększyć szansę powodzenia in vitro

⇒ Selekcja plemników aktywowana w polu magnetycznym MACS

Jest to metoda pozwalająca na oddzielenie plemników z uszkodzonym DNA od tych całkowicie zdrowych. Wybrane w ten sposób nasienie cechuje się lepszą jakością i ruchliwością oraz sprzyja prawidłowemu zapłodnieniu komórki jajowej.

Wykorzystanie tej metody zaleca się pacjentom posiadającym podwyższony odsetek plemników z uszkodzonym DNA (fragmentacja DNA plemnikowego DFI>30%).

Koszt wykorzystania tej metody to około 1000zł.

Badanie receptywności endometrium- test ERA

Receptywność endometrium to podatność błony śluzowej macicy na przyjęcie zarodka. Badanie ma na celu wskazanie u kobiety momentu występowania tzw. „okna implantacyjnego” czyli czasu największej podatności endometrium na prawidłowe zagnieżdżenie.  Podanie do jamy macicy zarodka w tym czasie może znacząco zwiększyć szansę na powodzenie procesu implantacji. Test ERA wskazuje w której dobie należy przeprowadzić transfer, by uzyskać największą szansę na jego powodzenie.

Na wynik badania czeka się około 3 tyg., gdyż pobrany w trakcie biopsji wycinek endometrium jest wysyłany do badań. Koszt testu ERA to około 850 euro.

⇒ MESA

Jest to metoda pozwalająca na uzyskanie potomstwa u mężczyzn z azoospermią (całkowity brak plemników w ejakulacie). Po podaniu znieczulenia ogólnego, pobiera się plemniki bezpośrednio z najądrza, a następnie wykorzystuje do zapłodnienia metodą ICSI. Kosztuje ok. 2000zł-2500zł.

⇒ Wizualizacja wrzeciona kariokinetycznego

Zapewnia wybór komórek jajowych najlepszej jakości, co zwiększa szansę na prawidłowy przebieg procedury ICSI. Jest to innowacyjne rozwiązanie i nie ma jeszcze badań oceniających jego skuteczność. Kosztuje około 200zł.

⇒ Wlew domaciczny z osocza

Polega na podaniu do jamy macicy własnego osocza bogatopłytkowego. Wlewy te stosuje się u kobiet cierpiących na cienkie endometrium oraz  tych, u których występują nawracające poronienia. Zastosowanie osocza wpływa na poprawę grubości i zwiększa receptywność endometrium. Metody tej nie stosują wszystkie kliniki w Polsce, jeśli więc masz problem z cienkim endometrium i chciałabyś z niej skorzystać- musisz udać się do takiej, która ma ją w swojej ofercie. Cena tego zabiegu- 1000zł.

⇒ Wlew dożylny z atozybanu

Jest polecany kobietom, u których występuje nadmierna aktywność skurczowa macicy. Silne skurcze macicy mogą zmniejszyć szansę na prawidłową implantację zarodka nawet o 30%. Zastosowanie kroplówki z atozybanu skutecznie obniża kurczliwość macicy. Wlew wykonuje się już na godzinę przed transferem, jest kontynuowany w trakcie transferu i jeszcze 2,5h po nim.

Cena tej kroplówki waha się od 500zł-700zł.

⇒ Wlew dożylny z intralipidów

Zaleca się jego zastosowanie u pacjentek cierpiących na zaburzenia immunologiczne. Są badania potwierdzające, iż podanie intralipidów obniża poziom komórek NK (komórki NK to tzw. naturalni zabójcy) i zwiększa szanse na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Koszt wlewu- 700zł.

⇒ Diagnostyka przedimplantacyjna- badanie PDG i PGS

Badanie PGD zwiększa szansę powodzenia in vitro

Badania te pozwalają na ocenę genetyczną zarodka w celu wykrycia występowania wad.

Metoda PGD polecana jest parom obciążonym genetycznie  takimi chorobami jak mukowiscydoza, hemofilia czy dystrofia mięśniowa. Pozwala na potwierdzenie bądź wykluczenie obecności wad genetycznych w zarodkach.

Na badanie PGS są kierowane pary, które nie mają stwierdzonej choroby genetycznej, a mimo to próby zajścia w ciążę kończą się niepowodzeniami. U kobiet powyżej 38 lat badanie wykrywa obciążenie zarodka chorobą Downa czy zespołem Edwardsa. Umożliwia wybór zdrowych zarodków zwiększając tym samym szansę na uzyskanie ciąży.

Są to bardzo drogie metody: PGD kosztuje między 10 000zł-20 000zł, a cena PGS waha się między 8 000zł-10 000zł.

Jak widzisz- metod zwiększających szanse na powodzenie procedury in vitro jest dużo.

Czy z którejś z nich skorzystacie- decyzja należy do Was!

 

MOŻE SPOTKAMY SIĘ NA FACEBOOKU: MATKA MIMO WSZYSTKO LUB NA PROWADZONEJ PRZEZE MNIE GRUPIE ZAMKNIĘTEJ „NIEPŁODNOŚĆ…CZYLI CHCIEĆ, A NIE MÓC”?

 

Ile kosztuje in vitro?

IN VITRO ICSI- kiedy warto z niego skorzystać?

 

 

Udostępnij