
Podjęliście decyzję o przystąpieniu do in vitro. Brawo…to duży krok naprzód! Teraz czas na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności. Dzwonisz, umawiasz się na dogodny termin i nie zastanawiasz się co dalej. Cieszysz się, że coś się dzieje, że nie siedzicie z założonymi rękoma tylko działacie. Odliczasz dni do wizyty. Wreszcie nadchodzi ten moment- przekraczacie próg kliniki. Lekarz zaprasza Was do gabinetu i nagle pojawia się strach – co będzie mówił, o co będzie pytał, jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą?
Aby pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności przebiegła sprawnie należy się do niej odpowiednio przygotować. Musisz wiedzieć jaką dokumentację medyczną ze sobą zabrać oraz o co zapytać, aby potem nie okazało się, że o czymś zapomniałaś. Bardzo ważne abyś poszła na wizytę razem ze swoim partnerem, bo problem niepłodności dotyczy obojga Was.
Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności?
Na początku usłyszycie pytania o to jaki jest powód waszej wizyty. Lekarz będzie chciał wiedzieć od jak dawna staracie się o dziecko. Czy podchodziliście już do zabiegów takich jak inseminacja bądź in vitro – a jeśli tak, to jak wyglądał ich przebieg i dlaczego według waszych lekarzy zakończyły się one niepowodzeniem. Istotne będzie czy jesteście zdrowi, czy też chorujecie na jakieś choroby przewlekłe i jakie w związku z tym przyjmujecie leki.
Ty będziesz pytana o historię miesiączkowania (kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka, czy pojawia się regularnie i ile trwa), o to czy wcześniej rodziłaś, a jeśli tak, to jak wyglądała ciąża i czy przebiegła bez powikłań. Lekarz będzie ciekawy czy występowały u Ciebie wcześniej jakieś choroby kobiece oraz czy masz zdrową tarczycę.
Twój partner usłyszy pytanie o to czy posiada dzieci z poprzednich związków. Lekarza będą interesowały przebyte operacje chirurgiczne jąder i nasieniowodów oraz choroby zakaźne występujące u niego w dzieciństwie takie jak np. świnka.
Możecie zostać zapytani o styl życia, palenie papierosów oraz ilość spożywanego alkoholu.
Kolejny etap- omówienie dokumentacji medycznej
Następnie przejdziecie do omówienia wyników Waszych badań. I tu bardzo ważna kwestia-zabierzcie ze sobą całą dokumentację medyczną dotyczącą niepłodności jaką posiadacie. Mam tu na myśli wszelkie wyniki badań laboratoryjnych i ultrasonograficznych (usg) oraz informacje o przebytych operacjach i zabiegach (w tym in vitro). Większość badań laboratoryjnych jest ważna przez 3 miesiące i kliniki leczenia niepłodności je akceptują – nawet jeśli nie były one robione w ich laboratorium. To istotne – bo po co macie przepłacać i wykonywać kolejne badania laboratoryjne czy cytologię (wynik ważny rok), skoro robiliście je wcześniej. By pierwsza wizyta przebiegła owocnie dobrze jest, abyś wcześniej wykonała badanie hormonalne krwi: AMH (ocena rezerwy jajnikowej). Partner z kolei powinien przynieść aktualne wyniki badania nasienia.
Badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne
W kolejnej części wizyty lekarz zaproponuje zbadanie Ciebie- o ile oczywiście nie jesteś w trakcie miesiączki. Najlepiej przewidzieć to wcześniej i tak zarezerwować termin wizyty, aby przypadał w drugiej części cyklu. W trakcie usg zostaną ocenione twoje narządy rodne, będzie zmierzona grubość endometrium i prawdopodobnie lekarz pobierze wymaz na niezbędne badania bakteriologiczne (m.in.: chlamydia, mycoplasma, ureaplasma -o ile nie miałaś ich robionych wcześniej). Pamiętaj, że za te badania będziesz musiała dodatkowo zapłacić bo nie są uwzględnione w koszcie wizyty lekarskiej.
Na końcu otrzymasz plan leczenia z dokładnym wyjaśnieniem jak powinnaś przyjmować zlecone leki. Dodatkowo dostaniesz wykaz niezbędnych do wykonania badań z podaniem dnia cyklu, w którym dane badanie powinno być zrobione (mogą to być dodatkowe badania hormonalne, badania na obecność wirusa HIV czy obecność żółtaczki). Lekarz poinformuje Was także kiedy macie pojawić się u niego na kolejnej wizycie.
Obowiązkową częścią wizyty jest udzielenie przez lekarza odpowiedzi na wasze pytania i rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących procesu leczenia. Pytajcie tak długo, aż wszystko będzie jasne. To co dla lekarza jest oczywiste, dla was może okazać się nowością. Ja zawsze przed wizytą spisuję sobie na kartce kwestie, które są dla mnie niejasne, bo wiem, że w trakcie wizyty stres powoduje luki w pamięci, więc lepiej przygotować się na to wcześniej.
Wizyta w aptece
Po wizycie pozostaje już tylko zakup leków i ich przyjmowanie zgodnie z zaleconym dawkowaniem. Weź ze sobą dodatkową gotówkę aby być przygotowaną na zakup leków w aptece przy klinice bądź tej, którą klinika poleca. Według mnie to najlepsze rozwiązanie, bo apteka taka ma wszystkie leki związane z leczeniem niepłodności u siebie na stanie. Ja już kilka razy tego nie zrobiłam i skończyło się na jeżdżeniu do innych miast w celu poszukiwania leków w dzień przed planowanym rozpoczęciem stymulacji. Mam nauczkę i od tego czasu kupuję leki w aptece przy klinice. Jeśli podchodzisz do stymulacji latem- koniecznie zapytaj w aptece o wymaganą temperaturę ich przechowywania. Część z nich (np. Gonal f, globulki z viagrą) powinna być trzymana w lodówce, a na czas transportu do domu najlepiej umieścić je w kupionej wcześniej torbie termoizolacyjnej.
I na tym koniec. Niby takie proste…a jednak lepiej wiedzieć czego można się spodziewać.
Zostaw komentarz