
Minęło kilka lat, zanim udało mi się zajść w ciążę. Miałam sporo czasu, aby odpowiednio się do tego momentu przygotować. Jednym z tematów, który mocno zaprzątał wtedy moją głowę, była kwestia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, które zagwarantowałaby mi dostęp do lekarza ginekologa i wykonywanie podstawowych badań zleconych przez niego w trakcie ciąży.
Byłam świadoma sytuacji jaka panuje w państwowych przychodniach. Docierały do mnie informacje, że na wizytę trzeba czekać i czekać…A przecież w trakcie ciąży mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane rzeczy i konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.
Chodziłam do ginekologa prywatnie, ale nie za bardzo uśmiechało mi się płacenie za wizytę z USG 200zł miesięcznie i dodatkowo pokrywanie kosztów zleconych badań krwi, moczu i tarczycy- czyli co miesiąc dodatkowo około 30-40zł. Prześledziłam chyba wszystkie oferty ubezpieczenia zdrowotnego dla kobiet w ciąży, jakie były dostępne na rynku, wykupiłam polisę w jednym z towarzystw i muszę Ci powiedzieć, że byłam bardzo zadowolona z opieki medycznej jaką otrzymywałam w trakcie 9-ciu miesięcy ciąży.
Teraz chciałabym pokazać Tobie jakie masz możliwości, na co warto zwrócić uwagę i jaką ofertę znajdziesz obecnie na rynku. Mam nadzieję, że w ten sposób pomogę Ci dokonać wyboru odpowiedniego ubezpieczenia. Aha…i jeszcze jedno- nie jestem agentem, nie wykupisz u mnie polisy, nie pracuje w żadnej z tych firm-po prostu ubezpieczenia to taki „mój konik”.
Na początek sprawdźmy czy opłaca się wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla kobiety w ciąży.
Wizyta u ginekologa z USG to koszt ok. 200zł, a z tej usługi ciężarna skorzysta ok. 12 razy, czyli w sumie 2400zł rocznie. Dodatkowo morfologia i badanie moczu – ok. 200 zł/rok. Jeśli leczysz się na inną chorobę – np. na tarczycę powinnaś co miesiąc wykonywać również badanie TSH, które kosztuje każdorazowo około 20zł czyli 240zł rocznie. To wszystko daje nam koszt ok. 2840zł/rok. Do tego dochodzą m.in. badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki i HIV .Posiadając polisę zdrowotną możesz mieć dostęp do wszystkich pożądanych przez Ciebie usług już od 64 zł miesięcznie (768zł rocznie).
Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne dla kobiety w ciąży?
1. Na okres karencji. Towarzystwa stosują w umowach ubezpieczenia karencje czyli okres, w trakcie którego nie będziesz mogła skorzystać ze świadczeń czyli np. pójść do lekarza lub zrobić badanie krwi. Trzeba to sprawdzić przed podpisaniem umowy, aby później nie okazało się, że płacisz za polisę, a przez kilka miesięcy nie możesz z niej korzystać. Na rynku są dostępne oferty, w których nie ma karencji i właśnie tym warto się przyjrzeć w pierwszej kolejności.
2. Listę placówek. Nie sztuką jest wykupić polisę, ale mieć takie ubezpieczenie, które spełni swoją rolę- czyli zadziała, gdy będziemy go potrzebować. Zanim zdecydujesz się na zakup polisy, wejdź na stronę towarzystwa i sprawdź czy w twojej okolicy są placówki medyczne, z których będziesz mogła korzystać. Chyba żadna z nas nie chciałaby dojeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów do lekarza będąc w ciąży.
3. Co obejmuje polisa? Zastanów się czego tak naprawdę potrzebujesz. Nielimitowany dostęp do ginekologa jest w standardzie wszystkich opisanych poniżej ofert. Niektóre z nich zawierają specjalistyczne badania-pytanie czy właśnie takich potrzebujesz. Wiesz na co chorujesz, jakich konsultacji możesz w najbliższym czasie wymagać i według tego wyszukaj najlepszej dla siebie oferty. Przeczytaj dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia i zobacz co dokładnie jest w zakresie polisy, czy obejmuje każdą ciążę (np. ciążę bliźniaczą lub ciążę po in vitro), czy są w niej jakiekolwiek inne wyłączenia, które później mogłyby Ci utrudniać życie.
Przegląd oferty dostępnej obecnie na rynku znajdziesz poniżej:
(kliknij w link, a zobaczysz pełne porównanie)
Ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży
Zobacz też jak zwiększyć szansę powodzenia in vitro.
Świetny wpis. Krótko, zwięźle i na temat a przy tym ile fajnych informacji przekazałaś 🙂 Bardzo mi się podoba załączone porównanie ofert dostępnych na rynku. Mam pytanie- czy one obejmują tylko kobiety w ciąży czy mogę wykupić takie ubezpieczenie i korzystać z wizyt u lekarzy nawet, gdy nie jestem w ciąży?
Dzięki! Oczywiście jest to oferta ubezpieczeń dostępna dla wszystkich. Ja natomiast skupiłam się na kobietach w ciąży i porównałam te świadczenia, które są dla kobiety ciężarnej najważniejsze.
witam a na jakiej stronie idzie wykupić ubezpieczenie takie zdrowotne gdzie wszystko obejmuje albo jakiś kontakt szukam już dość długo takiego
Z pewnością można kupić je u agenta, który ma dane towarzystwo w swojej ofercie. Nie wiem czy można je kupić online, ale nie znalazłam żadnej strony, która by to umożliwiała.
Dodałabym do tych porad jedną uwagę. Warto dokładnie wypytać, co w ramach takiego pakietu faktycznie przysługuje ciężarnej. Spotkałam się z taką polityką, że centrum medyczne oferowało cały wachlarz usług, ale – uwaga – jedynie w przypadku bycia w ciąży tzw. fizjologicznej. Problem w tym, że w naszym kraju nie istnieje oficjalna definicja takiej ciąży. Mnie np. uprzedzono w jednej z placówek (byłam wówczas na etapie przymierzania się do wykupienia ubezpieczenia nie będąc jeszcze w ciąży, a jedynie jej wyczekując), że jeśli zajdę np. w ciążę bliźniaczą (w ich rozumieniu nie fizjologiczną), mój potencjalny pakiet ubezp. będę mogła zawiesić sobie na ozdobnym kołku. A przecież trudno doprawdy bawić się we wróżkę w kwestii swojej rozrodczości.
Leśna, masz całkowitą rację. Dopisałam informację o rzetelnym przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i zwróceniu szczególnej uwagi na to co jest w zakresie, a czego brakuje. Niestety ale towarzystwa ubezpieczeń często nie obejmują ochroną niektórych sytuacji albo dodają dodatkowe warunki i lepiej wiedzieć wcześniej na jaką pomoc później będzie można liczyć. Dzięki za zwrócenie uwagi na tą ważną sprawę!