
Zespół de Quervaina a więc choroba zwana jako bolesny kciuk matki
Czy zastanawiałaś się kiedyś ile razy dziennie podnosisz dziecko? Kilka, kilkanaście…a może kilkadziesiąt? Każde podniesienie wiąże się z odginaniem kciuka, a wielokrotne jego odginanie i prostowanie prowadzi do powstania choroby potocznie zwanej „bolesnym kciukiem matki” (Zespół de Quervaina). Mnie złapało to schorzenie, gdy synek miał 4 miesiące. Dzięki zastosowanemu leczeniu obyło się bez operacji. Ale ból był nie do opisania. Zobacz na czym dokładnie polega ta choroba i co robić by się jej ustrzec.
Co to jest Zespół de Quervaina?
Zespół de Quervaina to stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka wywołujący silny i uporczywy ból kciuka. Choroba dotyka przede wszystkie młode matki, ale również malarzy, stolarzy czy tenisistów czyli osób, których praca polega na monotonnym zginaniu i prostowaniu kciuka. Jeśli jesteś miłośnikiem komunikacji sms-wej to schorzenie może dopaść również Ciebie. Ból pojawia się podczas prostowania oraz odwodzenia kciuka i promieniuje aż do przedramienia. Podstawowe czynności takie jak zapinanie guzików czy podnoszenie dziecka mogą okazać się bardzo bolesne. Stan zapalny powstaje, gdy tkanki nie są w stanie zregenerować się po zwiększonym wysiłku. Schorzenie nie bez powodu występuje najczęściej u młodych matek. Podnosisz dziecko rano, w ciągu dnia i w nocy- ręka nie ma kiedy odpocząć. Dodatkowo w okresie połogu występują wahania poziomu hormonów, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie co sprzyja powstaniu obrzęku ścięgien.
Jakie są objawy Zespołu de Quervaina?
Charakterystyczny dla Zespołu de Quervaina jest tzw. objaw Finkelsteina. Jeśli chcesz sprawdzić czy występuje on u Ciebie powinnaś zgiąć kciuk, pozostałe palce zagiąć na nim (pięść z kciukiem w środku), a następnie odchylić dłoń w stronę łokcia (na zewnątrz). Jeśli w tym momencie pojawi się ból, prawdopodobnie występuje u Ciebie zespół de Quervaina. U części osób występuje też zaczerwieniona i obrzęknięta skóra u podstawy kciuka. Ponadto możesz mieć problem z chwytaniem oraz zaciskaniem dłoni. Pomocne w określeniu stopnia zaawansowania choroby jest badanie USG.
Leczenie Zespołu de Quervaina
Gdy pojawią się u Ciebie wyżej opisane objawy, powinnaś zacząć oszczędzać chorą rękę. Możesz stosować chłodne okłady, lub smarować jej dostępnymi bez recepty maściami (np. z ketoprofenem czy diklofenakiem). Jeśli karmisz piersią- powiedz to lekarzowi, gdyż nie wszystkie maści można stosować w okresie laktacji. Mi najbardziej pomogło usztywnienie ręki. Najpierw zawijałam ją bandażem w celu lekkiego usztywnienia, lecz efekt nie był zadowalający. Postanowiłam kupić ortezę usztywniającą nadgarstek (taki kołnierz na rękę z szynami), nosiłam ją zarówno w dzień jak i w nocy przez ponad 2 miesiące i wyleczyłam tym bolesny kciuk matki. Ja karmiłam piersią i żadnych innych metod w tamtym czasie stosować nie mogłam.
W leczeniu Zespołu de Quervaina stosuje się też zastrzyki z kortykosteroidami (tzw. blokady), które likwidują stan zapalny i zmniejszają ból. Pomocne mogą być również zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak pole magnetyczne, masaż wodny wirowy czy ultradźwięki i jonoforeza. Lekarz może zlecić też przyjmowanie witaminy B6.
Pomocne w procesie leczenia są delikatne ćwiczenia polegające na rozciąganiu i rozluźnianiu chorych ścięgien, ale zawsze należy je wykonywać w obecności fizjoterapeuty.
Jeśli mimo zastosowanego leczenia objawy Zespołu de Quervaina wciąż nawracają, konieczna będzie operacja. Polega ona na nacięciu zmienionej zapalnie pochewki ścięgnistej i usunięciu pozapalnych zrostów.
Co jeszcze możesz zrobić, aby nie zapaść na bolesny kciuk matki? Najlepiej byłoby ograniczać podnoszenie dziecka, ale jak wiemy nie zawsze jest to możliwe. Spróbuj więc w trakcie podnoszenia dziecka nie napinać zbyt mocno kciuka i kontrolować jego odwodzenie. Lepiej już teraz zacząć o tym myśleć niż później cierpieć, a to schorzenie jest niestety bardzo bolesne.
CIESZĘ SIĘ, ŻE JESTEŚ ZE MNĄ 🙂
Zostaw komentarz